Wycieczka do Warszawy

 Wycieczka do Warszawy_29

W dniu 05.12.2018r. uczniowie Liceum Plastycznego uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Celem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego i Akademii Sztuk Pięknych.

W trakcie dwugodzinnego pobytu w Muzeum młodzież miała możliwość pogłębienia swojej wiedzy o powstaniu warszawskim i zrozumienia przyczyn jego wybuchu. Ekspozycja muzealna oddziałująca obrazem, światłem i dźwiękiem skłaniała do refleksji i zadumy nad losem wielu tysięcy mieszkańców stolicy 1944 roku. Była to wyjątkowo przejmująca i ucząca patriotyzmu lekcja historii.

Kolejnym punktem wycieczki młodych artystów była Akademia Sztuk Pięknych – najstarsza polska wyższa uczelnia artystyczna. Pod kierunkiem pana Piotra Wachowskiego uczniowie zwiedzili Wydział Malarstwa i Grafiki i z bliska przyjrzeli się pracy studentów. Młodzież obejrzała również wystawę dzieł Wojciecha Fangora i dr. hab. Łukasza Majcherowicza.

Opiekę nad uczniami sprawowały: Katarzyna Jaworska, Anna Porczyk, Martyna Rękorajska.

Wyjazd do Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim

W dniu 30.05.2018 r. uczniowie klasy 3 Liceum Plastycznego obejrzeli spektakle pt: „Twarz w Twarz” oraz „Gdzie popadnie” w MOK w Piotrkowie Tryb. w wykonaniu zespołów teatralnych „Lepszy Profil” i „Absurdalni”.

Celem pierwszej sztuki było zwrócenie uwagi na problem zapanowania człowieka nad własnym wizerunkiem w oczach innych. Tematem przewodnim zaś drugiej była władza i jej mechanizmy.

W gronie młodych aktorów, wcielających się w różne role, można było zobaczyć uczennicę klasy 3 LP – Aleksandrę Bubis. Gratulujemy występu.

Opiekę nad uczniami sprawowały: Katarzyna Jaworska, Anna Porczyk.

Wyjazd do Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim_1

Wycieczka do Krakowa na wystawę „Wyspiański”

 

W dniu 6 marca 2018 roku uczniowie Liceum Plastycznego oraz kilkoro uczniów Technikum nr 5 uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Głównym celem wyjazdu było obejrzenie w Muzeum Narodowym największej dotychczasowej wystawy prezentującej twórczość Patrona naszej szkoły – Stanisława Wyspiańskiego. Wystawa zrobiła na młodzieży ogromne wrażenie. Zebrane tam ponad 500 dzieł artysty, z wielu dziedzin sztuki, pokazało jak wszechstronnym i utalentowanym był on człowiekiem. Ponadto uczniowie zwiedzili z przewodnikiem podziemną trasę turystyczną Rynku Głównego - Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Dopełnieniem wycieczki był spacer uliczkami Krakowa, uczniowie mogli zobaczyć najpiękniejsze zabytki tego miasta: Sukiennice, Kościół Mariacki, Kościół Św. Piotra i Pawła, Kościół św. Andrzeja, Wawel oraz Kościół Św. Stanisława na Skałce wraz z Kryptą Zasłużonych, gdzie pochowany jest m.in. Stanisław Wyspiański. Przy niektórych z tych obiektów młodzież mogła wysłuchać referatów swoich koleżanek opowiadających o historii tych miejsc.

Organizacja wycieczki: J. Mulawa

Kierownik: A. Tataradziński

Opiekunowie: A.M. Jurewicz, J. Mulawa

 

Wycieczka do Krakowa na wystawę „Wyspiański”_5

Wycieczka do Teatru Powszechnego w Łodzi

 Wycieczka do Teatru Powszechnego w Łodzi_2

W dniu 14.12.2017 r. uczniowie klasy 3 Liceum Plastycznego obejrzeli sztukę pt: „Impreza” w Teatrze Powszechnym w Łodzi.  To opowieść o wkraczaniu młodego człowieka w dorosłe życie, jego relacjach z domownikami oraz konfliktach rodzinnych. Po wyjątkowym spektaklu uczniowie uczestniczyli w ciekawych warsztatach przeprowadzonych przez psycholog Aleksandrę Dulas i aktora Arkadiusza Wójcika. Mogli również stanąć na scenie i zaprezentować swoje zdolności aktorskie.

Jak przystało na młodych artystów odwiedzili również Muzeum Sztuki Współczesnej w łódzkiej Manufakturze, gdzie obejrzeli kolekcję sztuki XX i XXI wieku.

Opiekę nad uczniami sprawowali: Katarzyna Jaworska, Anna Porczyk, Magdalena Walczak.

Wycieczka do Poznania

Bardzo ważnym elementem kształcenia młodych adeptów sztuki jest bezpośrednie obcowanie z dziełem sztuki. Poznawanie twórczości wielkich artystów, podpatrywanie warsztatu jest niezastąpionym doświadczeniem i przeżyciem, które poszerza horyzonty, zachęca do samodzielnych poszukiwań artystycznych, budowania własnej indywidualności a także czerpania z dziedzictwa kultury.
Inspiracją do zorganizowania wycieczki do Poznania była wystawa wybitnej meksykańskiej artystki Fridy Kahlo oraz jej męża Diego Rivery. Młodzież zapoznała się z jej dziełami, życiem i twórczością. 
Uczniowie odwiedzili również Muzeum Narodowe w Poznaniu. Zwiedzanie i oglądanie ekspozycji stałej było fascynującym doświadczaniem sztuki. Piękne zbiory malarstwa i rzeźby oczarowały wszystkich uczestników. Uczniowie mieli możliwość indywidualnego oglądania najbardziej interesujących ich obrazów i rzeźb. Dużym powodzeniem cieszyły się prace naszego patrona oraz malarstwo europejskie dawnych mistrzów. Uczniom towarzyszyli nauczyciele, którzy na bieżąco odpowiadali na pytania, prowadzili rozmowy indywidualne i w grupach.

Organizacja wycieczki: A.M. Jurewicz

Kierownik: A. Tataradziński

Opiekunowie: M. Walczak, J. Mulawa, A. M. Jurewicz

Wycieczka do Poznania _2

Wycieczka do ASP 17.12.2013

17.12.2013 młodzież z „Plastyka” ponownie odwiedziła łódzką Akademię Sztuk Pięknych. Profesor Zbigniew Dudek oprowadził uczniów po nowoczesnych salach multimedialnych. Obejrzeli również nowe wystawy studentów Akademii. Podczas wycieczki młodzież odwiedziła również Pałac Herbsta, po którym oprowadziła ich pani przewodnik. Dodatkową atrakcją była lekcja muzealna pt.: „Tajemnice orientu”.

 

asp 17 grudnia 2013 20140129 1993506150

 

 

Wycieczka do ASP 2012

W dniu 07 grudnia 2012 r. uczniowie I klasy Liceum Plastycznego, uczestniczyli w wycieczce do Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zobaczyli pracownie rzeźby, malarstwa i zwiedzali wystawy w galeriach Akademii. W Galerii 144 grafiki Pawła Ciechelskiego, wystawę „5 stron świata”. Ekspozycje prezentującą prace studentów Akademii, którzy byli stypendystami programu Erasmus w ciągu pięciu lat jego funkcjonowania w Uczelni. W Galerii Kobro zwiedzili wystawę „Tworzą, tworzyli wśród nas”, prezentującej prace byłych i obecnych pracowników dydaktycznych Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Ekspozycja zamyka jubileusz 40-lecia Wydziału.

Licealiści zwiedzili również w Łodzi, wystawę w Centralnym Muzeum Włókiennictwa „Plakaty i obiekty”, cenionego na całym świecie mistrza plakatu, Michała Batorego.

 wycieczka do asp 20121210 1703933558

Zapraszamy do galerii:

Wycieczka do ASP w Łodzi.

Wycieczka do Muzeum Narodowego w Warszawie

Dnia 18.09.2012 uczniowie Liceum Plastycznego naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. W stolicy uczniowie mieli możliwość zwiedzenia Zamku Królewskiego, po którym oprowadził ich przewodnik.

Głównym punktem wycieczki była lekcja muzealna - "Wywyższenie, hierarchia, równość dawniej i dziś" w Muzeum Narodowym. Ekspozycja "Wywyższeni. Od Faraona do Lady Gagi" obrazowała historyczne hierarchie w dawnych społeczeństwach europejskich, ale też te obecne we współczesnym ustroju demokratycznym. Młodzież miała możliwość obejrzenia obiektów z wielu epok - od Starożytnego Egiptu, aż do współczesnych, luksusowych przedmiotów.

Wycieczka zakończyła się obiadem w restauracji SPHINX.

Wycieczka została zrealizowana w ramach projektu "Kreatywni Specjaliści" i była całkowicie nieodpłatna.

wycieczka do muzeum narodowego w warszawie 6 20121024 1807175011

 

Wycieczka do Akademii Sztuk Pięknych

10 listopada 2011 r. uczniowie klasy 2LPl uczestniczyli w wycieczce do Łodzi. Po raz kolejny odwiedzili Akademię Sztuk Pięknych, gdzie profesor Zbigniew Dudek (prodziekan Wydziału Tkaniny i Ubioru na ASP, a także nauczyciel naszej szkoły) wraz z magister Krystyną Urbanowicz-Dudek (wykładowca ASP i również nauczyciel naszej szkoły) oprowadzili uczniów po uczelni, pokazali pracownie, prace malarskie, rzeźby wykładowców i studentów. Uczestnicy wycieczki zostali zapoznani również ze specyfiką kształcenia w ASP.
Kolejnym miejscem jakie odwiedzili uczniowie była łódzka Palmiarnia. Młodzież obejrzała wystawę storczyków, a także różne okazy egzotycznych roślin.
Wycieczkę zorganizowano w ramach projektu „Kreatywni specjaliści”.

wycieczka asp 11 20120104 1285181035Wycieczka do Muzeum Kinematografii i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – listopad 2011

Uczniowie klasy pierwszej Liceum Plastycznego zwiedzili sale pałacyku Karola Scheiblera – jednego z największych łódzkich przemysłowców pochodzenia niemieckiego, zwanego „królem bawełny”. W bogatym wielostylowym, eklektycznym wnętrzu rezydencji zachowały się w dobrym stanie sztukaterie, kominki, piece, dekoracje malarskie, boazerie, mozaika, witraże. W salach muzeum kręcono wiele polskich filmów m.in. „Ziemię obiecaną” Andrzeja Wajdy. Stanowi ono siedzibę Muzeum Kinematografii, które utworzono w związku z działalnością uznanej w świecie łódzkiej filmówki. Młodzież zapoznała się z archiwalną aparaturą filmową, tworzeniem sztuki filmowej oraz tajemnicami planu filmowego. Wszystkich urzekła magia fotoplastikonu, dzięki któremu już 100 lat temu oglądano obraz w 3D oraz kukiełki grające w dawnych bajkach kręconych w studiu Semafor. Uczniowie mieli także okazję obejrzeć wystawę towarzyszącą XXI festiwalowi mediów „Człowiek w zagrożeniu” - Something bad happened in my studio. Haifa – summer 2006 Yaacova Chefetza. Następnie młodzież zwiedziła sale Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W bardzo zajmujący i ciekawy sposób profesor Z. Dudek oraz magister K. Urbanowicz-Dudek przedstawili uczniom prace malarskie, rzeźby studentów oraz pracowników uczelni.

Wycieczkę zorganizowano w ramach projektu „Kreatywni specjaliści” a opiekunami uczniów były panie: A. Zielińska oraz J. Kobyłecka.

wycieczka 15 20111202 1937877382

 

Więcej artykułów…

  1. Wycieczka Liceum Plastycznego